MovYard® 1" 6B Spline Shaft 2 Bolt Aftermarket Parker TB Series TB0165AM110AAAB Hydraulic Torque Motor
Our price doesn't include any taxes, duties or VAT.
Description
1" 6B Spline Shaft 2 Bolt Aftermarket Parker TB Series TB0165AM110AAAB
Hydraulic Torque Motor
Replacement Part Number: TB0165AM110AAAB
Specification:
Series: TB
Shaft: 1" 6B Spline
Rotation: Standard
Max. Differential Pressure (continuous / intermittent): 125 bar (1800 PSID)
/ 165 bar (2400 PSID)
Shaft Code: 11
Mounting Code: A
Geometric Displacement: 163 cm3/rev (10.0 in3/rev)
Ports: 5/16-18 UNC Manifold
Displacement (cm3/rev): 0165
Maximum Speed: 343 rev/min
Minimum Starting Torque - Continuous / Intermittent: 199 Nm (1760 lb in) /
263 Nm (2331 lb in)
Maximum Performance: 12.4 kW (16.7 HP)
Maximum Side Load at Key: 4900 N (1100 lb)
Maximum Oil Flow (continuous / intermittent): 45 lpm (12 gpm) / 57 lpm (15
gpm)
Options Code: AAAB
Ports Code: M
Mounting: SAE "A" 2 Bolt
Maximum Supply Pressure: 190 bar (2750 PSID)
Maximum Torque - Continuous / Intermittent: 273 Nm (2418 lb in) / 346 Nm
(3062 lb in)
Option: No Paint
Rotation Code: 0
Application:
Fit For Parker: TB Series
Condition: new, aftermarket ***Order Handle time: 10-15 working days***
1 Year Warranty
Enjoy peace of mind with Fab Heavy Parts!
For more warranty details, please check out our warranty policy.
Fast Delivery
Estimated delivery time 3-6 workdays
No Core Charge
We don't have a core charge for any products.
Frequently Asked Questions
Shipping and Delivery
What countries do you ship to?
We can ship to these countries:
Indonesia, Japan, Malaysia, Philippines, Singapore, South Korea, Thailand, Vietnam
United States
How long will it take to receive my order?
Estimated delivery time to USA: 3-6 workdays;
Estimated delivery time to Canada, Mexico: 4-7 workdays;
Estimated delivery time to Australia: 4-7 workdays;
Estimated delivery time to European countries: 4-7 workdays;
Estimated delivery time to Asian countries: 3-5 workdays.
Returns and Refunds
How do I return a product?
To complete your return, we require a receipt or proof of purchase.
Please do not send your purchase back to the manufacturer.
Steps of Returning Products to Fab Heavy Parts
1. Request returns in seconds at our return portal.
Steps after the approval of your return request:
2. A refund of the original purchase price will be issued.
Any questions about returning products, please feel free to contact us at info@fabheavy.com
How long will it take to receive my refund?
Payment Methods
What kind of payment methods do you accept?
We accept all major credit cards, PayPal, Google Pay, Apply Pay, Shop Pay, debit cards.
If you prefer offline payment, please contact us to get our bank transfer details.
Taxes or duties
Will I receive customs/import duties?
TESTIMONIALS
It was great ordering from you guys if we ever need anything else we sure will order from you guys.
I.H.
From the US
Great price and fit my 844 lull perfectly , along with fast shipping.
M.L.
From the US
very very good and I received it very quickly. thank you very much.
L.F.
From the EU
R.P.
E.S.
Ask a Question
1" 6B Spline Shaft 2 Bolt Aftermarket Parker TB Series TB0165AM110AAAB Hydraulic Torque Motor - Fab Heavy Parts
MovYard
Hydraulic Torque Motor
Specification:
Series: TB
Shaft: 1" 6B Spline
Rotation: Standard
/ 165 bar (2400 PSID)
Shaft Code: 11
Mounting Code: A
Ports: 5/16-18 UNC Manifold
Displacement (cm3/rev): 0165
Maximum Speed: 343 rev/min
263 Nm (2331 lb in)
gpm)
Options Code: AAAB
Ports Code: M
Mounting: SAE "A" 2 Bolt